Untitled Document

YAZI KURULUNDAN
2014 Yılının başında Mimarlık Fakültemizin müstesna bir üyesi, Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü’nün kurucusu Güner Mutaf aramızdan ayrıldı. Büyük üzüntümüzü ifade edebilmek çok güç. Bütün yeteneklerine, yaratıcılığına ve bilgi birikimine karşı son derece alçakgönüllü ve sakin bir kişiydi Güner Mutaf. Ona, akademik ortama ve mesleki alana kazandırdıkları için çok şey borçluyuz.
Bu sayıda, 13 yazar tarafından 11 yazı sunulmaktadır. Bütün yazarlara çabaları ve akademik üretime yapmış oldukları katkıları nedeniyle teşekkür ederiz. Gönüllü çabaları için de hakemlerimize sonsuz teşekkürler; yazıların nitelik kazanmasındaki katkı ve çabalarını unutmak mümkün değildir.
MFD, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yayınları’Z ndan çıkan yeni kitapları sayfalarında tanıtıyor. Son olarak, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Sergi Salonu’nda 2013 Ekim ayı boyunca açık kalan “Altuğ ve Behruz Çinici’nin ODTÜ Yerleşkesi Yapıları Üzerine Okumalar” başlıklı 50. Yıl Sergisi’nin tanıtımı yapılmaktadır.

EDITORIAL
In the beginning of the year 2014, a distinguished member of the Faculty of Architecture and the founder of the Department of Industrial Design, Güner Mutaf passed away. It is difficult to express our great sorrow. Despite his talents, creativity and intelligence, he was a modest and humble person. We shall be grateful to his invaluable contributions to academic and professional worlds.
In this issue, 11 articles are presented by 13 authors. We would like to thank all authors for their efforts and contributions to academic production; but we should also express our gratitude to our referees for their voluntary work. Their contributions and efforts in refining the final texts cannot be ignored.
JFA introduces new books by METU Faculty of Architecture Publications and finally presents “50th Anniversary Exhibition: Readings on Altuğ and Behruz Çinici’s METU Campus Buildings”, held throughout October 2013 at METU Faculty of Architecture Exhibition Hall.

Refbacks

  • There are currently no refbacks.